Tartak LIGORA od 25 lat świadczy usługi tartaczne o wysokim standardzie. Główna oferta tartaku obejmuje produkcję tarcicy iglastej na potrzeby m.in. firm budowlanych, tapicerskich, stolarskich, produkujących opakowania wielkogabarytowe i wielu innych odbiorców, w tym indywidualnych. Pomimo, że domy wykonane w całości z drewna nie są w Polsce tak powszechnym zjawiskiem jak w Skandynawii, to drewno cieszy się w naszym kraju niesłabnącą popularnością jako element konstrukcji i wykończenia budynków. Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu zajmujemy się kompleksową obróbką drewna, podczas której dbamy o zachowanie najlepszych właściwości tego szlachetnego i w pełni ekologicznego materiału. Poza produkcją tradycyjnego drewna konstrukcyjnego, nasza firma wprowadziła do oferty nowość w postaci wiązarów dachowych, które produkujemy na bazie drewna KVH.
Proces obróbki drewna w tartaku rozpoczynamy od wyselekcjonowania najlepszego gatunku surowca drzewnego. Tarcicę iglastą produkujemy w wyniku poddania mechanicznej obróbce tzw. drewna okrągłego, którym są pnie ściętych drzew. W pierwszym etapie drewno okrągłe jest wstępnie przecierane na trakach taśmowych renomowanej firmy z amerykańskim rodowodem Wood-Mizer. Następnie drewno jest rozcinane i obrzynane przy pomocy maszyn tartacznych, takich jak obrzynarki i wielopiły. W zależności od stopnia obróbki drewna oferujemy tarcicę nieobrzynaną i tarcicę obrzynaną. W przypadku tej pierwszej obróbce poddane są tylko dwie równoległe płaszczyzny, a krawędzie boczne pozostają bez obróbki. Tarcica obrzynana powstaje w wyniku obróbki czterech płaszczyzn i krawędzi czoła, co zapewnia wycięcie oflisów i spękań czołowych.
Zanim tarcica trafi do składu lub stolarni jest poddawana obróbce termicznej na terenie znajdujących się w tartaku suszarni. Proces suszenia zapewnia właściwy stopień wilgotności drewna, zbliżony do warunków, w jakich będzie użytkowane oraz podnosi jego wytrzymałość i odporność na odkształcenia. Etapem kończącym produkcję tarcicy konstrukcyjnej jest poddanie jej impregnacji poprzez zanurzenie w środku chroniącym przed grzybami, próchnicą, pleśnią i szkodnikami. Odpowiednie nasycenie drewna substancjami konserwującymi gwarantuje skuteczną ochronę przed niekorzystnymi czynnikami.