Wiązary dla przemysłu

Wiązary drewniane

Trwałe, szybkie, zgodne z normami i tanie rozwiązania są przyszłością współczesnego przemysłu budowlanego. W tę konwencję doskonale wpisują się przemysłowe wiązary drewniane. Są one specjalistyczną formą prefabrykowanego konstruktu dachowego. Wiązary drewniane dla przemysłu projektuje się w specjalnym programie komputerowym. Na podstawie wytycznych, maszyny docinają elementy konstrukcyjne. Później łączy się je przy użyciu specjalnych płytek kolczastych w gotowe do montażu segmenty. Te następnie transportowane są na plac budowy, gdzie przytwierdza je się do wieńca przy użyciu stalowych części, zwanych łącznikami.

Zalety wiązarów

Drewniane wiązary stanowią dla przemysłu uniwersalne i praktyczne rozwiązanie. Doskonale sprawdzają się w sytuacjach, gdy podczas budowy chcemy uniknąć wydatków związanych z betonowymi stropami. Zalety przemysłowych wiązarów drewnianych wynikają ze specjalnych właściwości tego materiału, drewno jest stosunkowo lekkie, dzięki czemu nie obciąża budowli. Ponadto – tego typu elementy można wykorzystać na dużych rozpiętościach bez konieczności stawiania ścian nośnych i słupów. Koszty budowy są zatem zdecydowanie niższe, niż przy zastosowaniu innych materiałów.

Zastosowanie wiązarów drewnianych w przemyśle niesie ze sobą również inne korzyści. Jest to chociażby ich niska cena i łatwość w montażu. Wiązary z drewna mogą okazać się wyjątkowo dobrym rozwiązaniem w budowlach przemysłowych, gospodarczych i przeznaczonych do użytku publicznego. Doskonale wpisują się w różnorodne koncepcje architektoniczne – bez względu na wielkość czy kształt obiektów. Lekkie konstrukcje, które wykonuje się z drewna, stają się w Polsce coraz popularniejsze. Wiązary drewniane dla przemysłu umożliwiają uzyskanie dużej rozpiętości konstrukcji dachowej, przy czym nie wymagają podpór pośrednich. Pozwala to znacznie skrócić czas realizacji przedsięwzięcia. Ponadto – cena wiązarów drewnianych dachowych jest średnio o 40% niższa od alternatyw stalowych lub wykonanych z żelbetu w identycznych konstrukcjach.